Ładowanie strony...
Usługi ortodontyczne i stomatologiczne w Poznaniu

Aparat ortodontyczny na zęby w myORTHO

Zdrowe i proste zęby nie tylko gwarantują ładny uśmiech, ale również ułatwiają prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej. W przypadku wad zgryzu i niewłaściwego ustawienia zębów w łukach zębowych, warto skonsultować się z ortodontą, czy w Państwa przypadku sprawdzi się aparat ortodontyczny.

ortodonta poznań aparat na raty

Poznański gabinet myORTHO zajmuje się profesjonalnym leczeniem ortodontycznym. Warto wiedzieć, że aparat ortodontyczny to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcemy skorygować ustawienie zębów w łukach zębowych lub wyleczyć wady zgryzu. Aparat na zęby istnieje w wielu różnych typach, dzięki czemu możemy dobrać produkt do indywidualnych potrzeb naszego Pacjenta.

ortodonta poznań aparat ortodontyczny

Zdejmowany (ruchomy) aparat ortodontyczny

Jednym z najbardziej popularnych aparatów jest zdejmowany (ruchomy) aparat ortodontyczny. Cena takiego aparatu jest zależna od jego rodzaju oraz wady, którą chcemy wyleczyć. Pacjent otrzymuje aparat do samodzielnego zakładania - zgodnie z zaleconym przez ortodontę planem.

Zdejmowany aparat na zęby w poznańskim gabinecie myORTHO jest wykonany indywidualnie dla Pacjenta przez technika dentystycznego. Wykonuje się go dla Pacjenta dostosowując nie tylko do potrzeb leczniczych, ale także zgodnie z jego upodobaniem estetycznym. Pacjent może zdecydować, jaki kolor i wzór będzie miał wykonany dla niego aparat.

Kluczowym czynnikiem przy każdym leczeniu ortodontycznym jest czas działania aparatu ortodontycznego. Efektywność aparatu zdejmowanego jest uzależniona od ilości godzin i regularnego noszenia, zatem wymaga od Pacjenta systematyczności. Jeśli aparaty zdejmowane są wystarczająco długo noszone, ich działanie jest równie szybkie i skuteczne, jak aparatów stałych.

poznań ortodonta aparat na zębach piękny uśmiech

Stałe aparaty ortodontyczne

Stały aparat na zęby pozostaje w jamie ustnej Pacjenta przez całą dobę, dzięki czemu daje możliwość szybkiego uzyskania znaczących zmian. Dorosłym Pacjentom proponujemy leczenie przy użyciu aparatów stałych cienko- i grubołukowych. Wspólnie z Pacjentem decydujemy, który aparat ortodontyczny będzie najlepszy.

Aparat stały cienkołukowy to obecnie najczęściej stosowany aparat, dający szerokie spektrum możliwości uzyskania zmian w ustawieniu zębów. Przyklejony jest do uzębienia na cały okres leczenia. Pacjent nie może go samodzielnie zdjąć.

Aparaty stałe to także aparaty grubołukowe, stosowane najczęściej do poszerzenia górnego łuku zębowego. Wykonane są z grubego drutu, aby zapewnić wystarczającą sztywność przy dużych zmianach, do osiągania których zostały zaprojektowane.

Dla pacjentów, którzy chcą, by stały aparat ortodontyczny był całkowicie niewidoczny, powstał aparat językowy (aparat lingwalny). Przyklejany jest on do wewnętrznej (językowej/podniebiennej) powierzchni zębów.

Po zakończeniu właściwej części leczenia ortodontycznego Pacjent otrzymuje zwykle aparat utrwalający (retencyjny/retainer), który ma na celu podtrzymanie uzyskanego efektu leczniczego. Należy pamiętać, że efekt ten zależy w dużej mierze od systematyczności realizacji planu ortodontycznego.

FAQ

Jaka jest cena aparatu ortodontycznego?

Trudno jednoznacznie określić, ile kosztuje aparat ortodontyczny. Cena aparatu zależy od jego rodzaju (ruchomy, stały), zastosowanych materiałów, częstotliwości wizyt kontrolnych oraz ewentualnych zabiegów stomatologicznych przeprowadzanych przed założeniem aparatu. Indywidualny koszt określimy podczas pierwszej konsultacji w myORTHO. Naszym Pacjentom umożliwiamy skorzystanie z atrakcyjnej oferty płatności ratalnych MediRaty.

Co można jeść, mając aparat ortodontyczny?

Podczas pierwszych dni po założeniu aparatu Pacjent może odczuwać dyskomfort, dlatego na początku zaleca się spożywanie niezbyt gorących, rozdrobnionych posiłków (np. zupy krem, pasty, puree, twarożki, kaszki, jogurty). W późniejszym okresie warto unikać potraw, które mogłyby utknąć między drutami, takich jak produkty z drobnymi ziarnami i pestkami (np. pieczywo z makiem, truskawki), słodycze (np. żelki, karmel, toffi), gumy do żucia czy orzechy.

Czy zakładanie aparatu boli?

Nie. Samo zakładanie aparatu ortodontycznego nie boli, lecz po zabiegu może pojawić się dyskomfort związany z przyzwyczajaniem się zębów do obecności aparatu. Ból mija jednak po maksymalnie kilku dniach, a w późniejszym czasie aparat staje się niemal niewyczuwalny.

Kiedy aparat ortodontyczny u dziecka?

Aparat ruchomy przeznaczony jest dla dzieci, które ukończyły 7 lat. Z kolei założenie stałego aparatu ortodontycznego możliwe jest najczęściej dopiero wtedy, gdy dziecko ma już wszystkie zęby stałe, czyli średnio w okolicach 13. roku życia. Pojawienie się u dziecka zębów stałych powinno być też impulsem do pierwszej wizyty u ortodonty (około 7. roku życia).

Kiedy wybrać aparat ortodontyczny ruchomy, a kiedy stały?

Aparat ruchomy do samodzielnego zakładania jest najczęściej wybieraną opcją dla dzieci 7-letnich i starszych, które mają uzębienie mieszane (zęby mleczne i stałe). Korekcja wady zgryzu za pomocą aparatu stałego przeznaczona jest z kolei dla dzieci z uzębieniem stałym oraz dla dorosłych.

Jak czyścić ruchomy aparat ortodontyczny?

Aparat ruchomy czyścimy za pomocą wody, szczoteczki i pasty do mycia zębów. Najlepiej wybierać szczoteczki z miękkim włosiem. W przypadku wystąpienia osadu z kamienia można także stosować preparaty przeznaczone do mycia protez zębowych – w postaci tabletek lub proszków.

Czy można myć szczoteczką elektryczną zęby z aparatem ortodontycznym?

Tak. Warto jednak pamiętać o tym, że mycie zębów z aparatem ortodontycznym sprawia, iż końcówka z włosiem ulega szybkiemu zużyciu – należy ją wymieniać średnio co 3 tygodnie.

Kontakt
Gabinet Stomatologiczno Ortodontyczny
Adres: ul. Słowiańska 32/8, 61-664 Poznań
Telefon: +48 502 788 884
Email: gabinet@myortho.com.pl
Tworzymy uśmiech z pasją...
+48 502 788 884