Ładowanie strony...
Usługi ortodontyczne i stomatologiczne w Poznaniu

Czy stomatolog i ortodonta to to samo?

stomatolog i ortodonta

Stomatolog i ortodonta to dwie nazwy odnoszące się do specjalistów, którzy ukończyli wyższe studia na kierunku lekarsko-dentystycznym. Dzięki zdobytym umiejętnościom i uprawnieniom zajmują się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń zębów, jamy ustnej oraz obszaru twarzoczaszki i przyległych okolic. O ile jednak każdy ortodonta jest stomatologiem z tytułem lekarza dentysty, nie każdy stomatolog to ortodonta. Spróbujmy wyjaśnić tę zawiłość na przykładzie zakresu kompetencji ortodonty w Poznaniu w myOrtho.

Czym zajmuje się ortodonta w Poznaniu w myOrtho?

Nasz ortodonta zajmuje się leczeniem:

  • wad zębowych, czyli korektą ustawienia zębów w przypadku, gdy są one np. zbyt mocno stłoczone albo nierówno ustawione w łuku,
  • wad zgryzu, czyli korektą ustawienia zębów górnych i dolnych względem siebie, gdy nie kontaktują się z sobą prawidłowo np. ze względu na nietypowe kształty łuków zębowych,
  • wad szczękowo-twarzowych, czyli korektą ustawienia żuchwy względem szczęk, by zęby górne kontaktowały się prawidłowo z dolnymi.

W jaki sposób leczy ortodonta? Poznań, jako jedno z największych polskich miast, może zaoferować pacjentom najnowocześniejsze metody leczenia. Nie inaczej jest w myOrtho. Po opracowaniu indywidualnego, odpowiedniego do potrzeb Pacjenta planu leczenia ortodonta koryguje wady za pomocą aparatu stałego (klasycznego, samoligaturującego, lingwalnego…), zdejmowanego (np. płytki Schwarza, systemu Twin-Aligner) lub – gdy zachodzi taka potrzeba – wyciągu zewnątrzustnego. Później leczenie kontynuuje się z wykorzystaniem aparatu retencyjnego.

Czym w myOrtho w Poznaniu zajmuje się stomatolog?

Stomatologia to szeroka dziedzina medycyny, do której zalicza się wiele specjalności. Ortodoncja jest jedną z nich – obok stomatologii zachowawczej, periodontologii czy protetyki stomatologicznej. Odkąd Polska stała się częścią UE, oficjalny tytuł specjalisty w dziedzinie stomatologii to lekarz dentysta – nosi go zarówno endodonta (zajmujący się leczeniem kanałowym), jak i implantolog. Wcześniej specjaliści ci kończyli studia z tytułem lekarza stomatologii, dlatego zwyczajowo wciąż nazywa się ich stomatologami.

Choć stomatologiem jest także ortodonta, przyjęło się tak mówić potocznie o dentyście specjalizującym się w stomatologii zachowawczej, zwanej też ogólną. Zajmuje się ona przede wszystkim profilaktyką i leczeniem próchnicy. Do stomatologa można zwrócić się z bólem zęba, ale też na okresowy przegląd stanu uzębienia, usuwanie kamienia czy wybielanie zębów. Poznań ma niezwykle rozległą ofertę leczenia stomatologicznego. Nie wszędzie jednak stomatolog współpracuje z ortodontą czy periodontologiem. W myOrtho leczymy kompleksowo – Pacjent nie musi zastanawiać się, której specjalności lekarz dentysta może mu pomóc.


Kontakt
Gabinet Stomatologiczno Ortodontyczny
Adres: ul. Słowiańska 32/8, 61-664 Poznań
Telefon: +48 502 788 884
Email: gabinet@myortho.com.pl
Tworzymy uśmiech z pasją...
+48 502 788 884