Jak dbać o zęby, aby były zdrowe i białe?
Piękny uśmiech to równe, białe zęby. Stanowią wizytówkę człowieka – tworzą pierwsze wrażenie, które może mieć niebagatelne znaczenie w sytuacjach towarzyskich czy przy ubieganiu się o upragnioną pracę. Dlatego współcześnie wiele osób decyduje się na korektę uzębienia aparatem ortodontycznym, a co najmniej na regularne wybielanie zębów. Aby zęby były zdrowe i białe, należy jednak przede wszystkim zapewnić im odpowiednią, codzienną pielęgnację.
Codzienna higiena jamy ustnej
Prawidłowa higiena jamy ustnej to oczywiście szczotkowanie zębów (a także języka, na którym gromadzą się szkodliwe dla uzębienia drobnoustroje) co najmniej 2 razy dziennie. Najlepiej korzystać z miękkiej szczoteczki – o ile stomatolog nie zaleci innej – którą trzeba wymieniać co 2-3 miesiące. Szczotkowanie powinno trwać około dwie minuty, a jego wskazaną metodą są ruchy wymiatające – od dziąsła do korony.
Do mycia zębów należy używać pasty z fluorem (w stężeniu 1000-1400 pmm), który zapobiega rozwojowi próchnicy. Pasta musi zawierać także środki ścierne i polerujące, by przeciwdziałała odkładaniu się kamienia nazębnego. Niewskazane jest nadużywanie produktów wybielających, ponieważ często mają one niekorzystny wpływ na szkliwo. Wybielanie zębów lepiej powierzyć swojemu stomatologowi.
Elementem codziennej higieny powinno być oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną. Tylko w ten sposób można całkowicie usunąć resztki jedzenia, którego zaleganie jest jedną z głównych przyczyn próchnicy. Po tej czynności jamę ustną warto wypłukać stomatologicznym płynem o działaniu antyseptycznym.
Zdrowe zęby a profilaktyka
Profilaktycznym działaniem na rzecz zdrowia i piękna zębów są regularne wizyty u stomatologa. Co najmniej raz na pół roku warto sprawdzić, czy w uzębieniu nie pojawiły się zmiany wymagające leczenia. Lekarz zajmuje się także usuwaniem kamienia nazębnego, który nie tylko wpływa niekorzystnie na estetykę uśmiechu, ale przede wszystkim może prowadzić do rozwoju paradontozy.
Do profilaktyki zdrowia zębów zalicza się prawidłowa dieta. Nie może zabraknąć w niej nabiału zawierającego wapń i fosfor, które odpowiadają za prawidłową mineralizację kości. Zdrowie zębów i dziąseł wspomagają również witaminy A, C (obecne w warzywach i owocach) oraz D (zasobne są w nią tłuste ryby, mleko i jego przetwory). Warto wiedzieć, że niektóre produkty wpływają korzystnie na urodę uśmiechu, np. truskawki służą delikatnemu wybielaniu zębów i zapobiegają osadzaniu się na nich kamienia.