Dlaczego prostowanie zębów jest konieczne?
Jeszcze dwie dekady temu korekta uzębienia aparatem ortodontycznym była w Polsce rzadkością. Dla osób, które się na nią zdecydowały, zwykle stanowiła powód zakłopotania. Aparat na zęby przykuwał uwagę otoczenia i postrzegany był jako defekt estetyczny. Obecnie taki widok nikogo już nie dziwi, a prostowanie zębów stało się modne. Niektórzy – zwłaszcza młodzież – wręcz czynią z aparatu ortodontycznego ozdobę (zakładając kolorowe ligatury). Ci zaś, którym zależy na dyskrecji, mają do wyboru niewidoczne aparaty lingwalne czy transparentne alignery. Pacjenci są zgodni, że warto przeżyć kilkanaście miesięcy dyskomfortu związanego z noszeniem aparatu na zęby, by po tym czasie cieszyć się perfekcyjnym uśmiechem. To niezwykle pozytywna zmiana w podejściu Polaków do kwestii korekty zgryzu. Warto jednak wiedzieć, że wpływa ona nie tylko na walory estetyczne uzębienia.
Aparat ortodontyczny – sposób na zdrowe zęby
Aparat ortodontyczny służy do prawidłowego ustawienia zębów w łukach zębowych. Jest to konieczne, gdy w szczęce lub żuchwie jest zbyt mało miejsca. Zęby mogą wówczas wyrastać w niewłaściwych lokalizacjach lub pod nieodpowiednim kątem. Są stłoczone, często zachodzą na siebie. Poważnym problemem mogą być także ubytki w uzębieniu. Kiedy jednego z zębów brakuje, okoliczne (z jego antagonistą włącznie) zaczynają migrować w stronę luki. Opisane problemy mają szereg negatywnych konsekwencji. Zęby zbyt stłoczone utrudniają utrzymywanie higieny jamy ustnej, co prowadzi do próchnicy. W przypadku ubytków w uzębieniu dochodzi często do odsłonięcia korzeni i związanych z tym dolegliwości, od bólu po wypadanie zębów. Ich nieprawidłowe ustawienie powoduje także nadmierne ścieranie się szkliwa. Wobec powyższego założenie aparatu na zęby jest wskazane ze względu na ich zdrowie.
Aparat na zęby a dolegliwości bólowe i problemy trawienne
Niedoskonałości uzębienia mogą pociągać za sobą szereg odległych konsekwencji, nie zawsze kojarzonych z ich przyczyną. Nieprawidłowy zgryz deformuje rysy twarzy i może powodować wady wymowy. Zęby to także element aparatu gryzienia i żucia. Jego nieprawidłowa budowa ma wpływ na jakość trawienia w dalszych odcinkach układu pokarmowego. Wady zgryzu mogą odpowiadać ponadto za nawracające bóle głowy, szyjnego odcinka kręgosłupa, a nawet za przeciążenia całego układu mięśniowo-szkieletowego. I w takiej sytuacji najskuteczniejszym antidotum na dolegliwości okazuje się korekta uzębienia aparatem ortodontycznym.