Ortodonta dla dziecięcy i dorosłych myORTHO w Poznaniu
-
Ortodoncja
- Leczenie ortodontyczne dzieci już od wielu lat jest ważną częścią kompleksowego leczenia stomatologicznego. Jednakże dzięki wzrastającej popularności, wiedzy oraz świadomości społecznej cieszy się obecnie coraz większym zainteresowaniem wśród osób dorosłych. Ortodoncja to dziedzina, która pozwala nie tylko uszeregować zęby i wyleczyć wadę zgryzu, ale też uczynić uśmiech pięknym, i przywrócić narządowi żucia funkcjonalność i zdrowie.
- Przedmiotem działań ortodontycznych są nie tylko zabiegi, których efektem jest leczenie nieprawidłowości zębowych, wad zgryzu i stawów skroniowo-żuchwowych, lecz także kontrola narządu żucia u dzieci w fazie wzrostu i rozwoju oraz profilaktyka zapobiegająca nieprawidłowościom w budowie i funkcjonalności narządu żucia. Stąd też w naszym gabinecie zajmujemy się zarówno kwestią leczenia jak i profilaktyki ortodontycznej. W zakres naszych działań wchodzą różne metody - nie tylko ortodoncja, czyli korygowanie ułożenia zębów, lecz także ortopedia i ortognatyka, które pozwalają korygować wielkość i proporcje baz kostnych w różnych okresach życia pacjenta – w fazie wzrostu i po jego zakończeniu. Tak złożone leczenie wymaga od lekarza odpowiedniego wykształcenia. Specjalista ortodonta to zarówno ortodonta dziecięcy oraz specjalista zajmujący się wadami zgryzu u osób dorosłych.
- MyORTHO to specjalistyczny, świadczący wysokiej jakości usługi dentystyczne gabinet stomatologiczny, którego lokalizacją jest Poznań (Winogrady). Zabiegi ortodontyczne przeprowadzane są u nas z najwyższą troską o efektywność, bezpieczeństwo i komfort Pacjentów.
- Zawsze dążymy do stworzenia zdrowego, pięknego i harmonijnego uśmiechu...
-
Harmonogram wizyt ortodontycznych
- Pacjent, który planuje rozpocząć leczenie ortodontyczne w naszym gabinecie najczęściej odbywa wizyty w następującej kolejności:
- Specjalistyczna konsultacja ortodontyczna
- Pobranie wycisków, wykonanie fotografii, gromadzenie rentgenodiagnostyki
- Omówienie planu leczenia
- Montaż aparatu (aparat stały), bądź oddanie aparatu (aparat zdejmowany - ruchomy)
- Wizyty kontrolne i monitorowanie przebiegu leczenia
- Demontaż aparatów i przejście w fazę utrwalania (retencja)
- Okresowe monitorowanie stabilności uzyskanych zmian - Aby rozpocząć leczenie ortodontyczne specjalista ortodonta musi poznać dokładnie problemy ortodontyczne jakie występują u pacjenta. Rozpoczynamy pierwszą wizytą czyli specjalistyczną konsultacją ortodontyczną. Przeprowadzamy wówczas badanie oraz zbieramy dokładny wywiad i dowiadujemy się jakie są potrzeby i oczekiwania pacjenta względem leczenia ortodontycznego. Możliwe, że pacjent poszukuje kompleksowego leczenia, uwzględniającego zarówno szeregowanie (prostowanie) zębów, poprawę dopasowania i być może poprawę stanu stawu skroniowo-żuchwowego. Nierzadko jednak pacjenci poszukują jedynie leczenia wspomagającego leczenie stomatologiczne, czyli konkretnego, wycinkowego działania, ukierunkowanego na rozwiązanie pojedynczego problemu. Ocena potrzeb jest bardzo ważna, jako że na jej podstawie przygotowujemy plan leczenia. Jeśli mamy przystąpić do opracowania koncepcji leczenia musimy zgromadzić niezbędną dokumentację medyczną. Uwzględnia ona pobranie wycisków i przygotowanie na ich podstawie modeli diagnostycznych szczęki i żuchwy, wykonanie fotografii wewnątrz- i zewnątrzustnych oraz zlecenie wykonania rentgenodiagnostyki (zdjęć RTG). Podstawowe zdjęcia rentgenowskie wykonywane w ramach diagnostyki to pantomogram (przeglądowe zdjęcie całego uzębienia, potocznie zwane zdjęciem panoramicznym) oraz teleradiogram boczny głowy w zwarciu (zdjęcie już typowo ortodontyczne, niezbędne do oceny problemów w ustawieniu zębów i kości szczęk). Jeśli to konieczne poszerzamy diagnostykę rentgenowską o tomografię komputerową bądź rezonans magnetyczny. Po skompletowaniu niezbędnej dokumentacji medycznej przystępujemy do opracowania szczegółowego planu leczenia. Jest to najważniejszy etap poprzedzający właściwe leczenie ortodontyczne. Wiedząc co chcemy zmienić w ustawieniu i dopasowaniu zębów dobieramy odpowiednie narzędzie - konkretny aparat ortodontyczny. Określamy, które z zaplanowanych działań łatwiej, szybciej bądź efektywniej wykonałby dany rodzaj aparatu (np. poszerzenie łuku zębowego aparatem grubołukowym, a szeregowanie zębów aparatem stałym cienkołukowym). Pacjentowi przedstawione zostają wszelkie możliwości postępowania, od kompleksowych rozwiązań, po działanie ukierunkowane jedynie na rozwiązanie pojedynczego problemu. Pacjent usłyszy jak działa aparat ortodontyczny. Cena, sposoby założenia, metody korygowania wad zgryzu – wszystkie te informacje będą omówione bardzo szczegółowo. Świadomy udział pacjenta w tak długim i skomplikowanym leczeniu jakim jest leczenie ortodontyczne jest niezbędny do osiągnięcia sukcesu. Tak więc przystępujemy do właściwego leczenia...
- Jeśli zaplanowane zostało leczenie aparatem zdejmowanym, wówczas umówiona zostaje wizyta z jego oddaniem. Pacjent otrzymuje aparat wraz z zaleceniami odnośnie użytkowania. Wyznaczona zostaje indywidualnie ilość godzin, jaką pacjent powinien nosić aparat. W przypadku zaplanowanego leczenia aparatem stałym, podczas jednej wizyty w gabinecie, aparat zostaje zamontowany (całkowicie bezboleśnie przyklejony) do zębów pacjenta. Wizyty umawiane są według potrzeby indywidualnie. W przypadku aparatów stałych wizyta kontrolna odbywa się najczęściej średnio co 4 tygodnie. W przypadku aparatów zdejmowanych początkowo wizyty odbywają się również co 4 tygodnie, później natomiast spotykamy się co 6-8 tygodni. Prowadzimy leczenie ortodontyczne do momentu, aż wszystkie zaplanowane przez nas zmiany zostaną uzyskane, i zarówno pacjent jak i ortodonta są usatysfakcjonowani uzyskanym wynikiem leczenia. Przechodzimy wówczas do bardzo ważnego etapu stabilizacji, tj. retencji czyli utrwalenia uzyskanych wyników leczenia. Pacjent otrzymuje aparat utrwalający (aparat retencyjny, stabilizujący, tzw. retainer), aby zapobiec nawrotowi wady. Po zakończonym właściwym, czynnym leczeniu ortodontycznym i przejściu w fazę utrwalającą (bierną) spotykamy się jedynie okresowo, zwykle co kilka miesięcy. Jest to wówczas rutynowa kontrola, podobnie jak w leczeniu stomatologicznym. Oceniamy ustawienie i dopasowanie zębów oraz kontrolujemy aparat retencyjny. To ważne, by monitorować stabilność uzyskanych zmian, aby w razie wystąpienia niekorzystnych przesunięć móc im odpowiednio wcześnie zapobiec.
- MyORTHO to specjalistyczny, świadczący wysokiej jakości usługi ortodontyczne gabinet stomatologiczny, którego lokalizacją jest Poznań (Winogrady). Każdy pacjent może liczyć na szczegółową informację na temat leczenia, dokładne rozplanowanie oraz harmonogram wizyt.
- Pacjent, który planuje rozpocząć leczenie ortodontyczne w naszym gabinecie najczęściej odbywa wizyty w następującej kolejności:
-
Ortodonta dziecięcy
- Dzieciństwo i okres wzrostu to najlepszy czas dla uzyskania poprawy w ustawieniu zębów, jak i w budowie i położeniu kości szczęk. To czas intensywnych zmian w narządzie żucia. Każdy zastosowany w okresie wzrostu aparat ortodontyczny wykorzystuje drzemiący w organizmie potencjał wzrostu, a więc umożliwia dokonanie zmian większych, niż u osób dorosłych.
- Oprócz wrodzonego wzorca wzrostu na powstanie problemów ortodontycznych wpływ mają czynniki, które możemy kontrolować. Można tu wymienić próchnicę (zmniejszenie wymiaru zębów mlecznych lub ich utrata odbiera miejsce wychodzącym w przyszłości zębom stałym), szkodliwe nawyki, jak ssanie smoczka lub palca oraz nieprawidłowe czynności oddychania, żucia lub połykania. Dla uzyskania harmonii nierzadko wspomóc musimy leczenie ortodontyczne dzieci odpowiednią reedukacją (połykania, żucia) i mioterapią (ćwiczenia mięśniowe), by cały układ mięśniowo-kostny narządu żucia wspierał przeprowadzane aparatem ortodontycznym zmiany.
- Obecnie najczęściej u dzieci obserwujemy zwężenie łuków, skutkujące niewystarczającą ilością miejsca dla zębów. Podczas wymiany zębów mlecznych na stałe, gdy łuki zębowe są za małe względem rozmiaru mających się w nich pomieścić zębów, wystąpi stłoczenie (pokrzywienie) zębów. Nieprawidłowo ustawione zęby to czasem tylko część ortodontycznego problemu. Zęby osadzone są w kości szczęki i żuchwy. Jeśli występuje w ich budowie dysproporcja pojawia się wada zgryzu i nie ma możliwości, aby zęby ustawione były prawidłowo. Cofnięcie bądź wysunięcie jednej z kości szczęk względem drugiej może wpływać na rysy twarzy. Leczenie ortodontyczne dzieci to więc praca nie tylko nad uzyskaniem prostych zębów i pięknego uśmiechu, ale i harmonijnych rysów twarzy. Nierzadko pacjent skierowany zostaje do ortodonty przez logopedę, aby dokonując pożądanych zmian umożliwić poprawę wymowy.
- Wielu rodziców zastanawia się, czy w ogóle, a jeśli tak, to kiedy powinna się odbyć pierwsza wizyta u ortodonty. W zakresie przeprowadzenia dużych zmian okres dzieciństwa jest nieoceniony! Im wcześniej zdiagnozujemy problem, i z mniejszym nasileniem wady mamy do czynienia, tym łatwiej i szybciej możemy dokonać właściwych zmian leczniczych. To mit, że do ortodonty należy się zgłosić gdy wyrznięte są wszystkie zęby stałe! Wiele wad ortodontycznych powstaje, i jest możliwych do zdiagnozowania, już we wczesnym dzieciństwie na etapie uzębienia mlecznego bądź wczesnego mieszanego. Warto zgłosić się na konsultację ortodontyczną, aby ortodonta dziecięcy mógł ocenić czy narząd żucia rozwija się prawidłowo. Jeśli stwierdzi, że występują czynniki zakłócające prawidłowy rozwój doradzi w jaki sposób przywrócić normę zgryzową właściwą dla wieku pacjenta.
- MyORTHO to specjalistyczny, świadczący wysokiej jakości usługi ortodontyczne gabinet stomatologiczny, którego lokalizacją jest Poznań (Winogrady). Młody pacjent i jego rodzice mogą liczyć na uważną obserwację i skrupulatną diagnostykę, pozwalającą na najwcześniejszym etapie wykrywać wady zgryzu i skutecznie je leczyć w jak najmniej inwazyjny i stresujący dla dzieci sposób.
-
Leczenie ortodontyczne dorosłych
- Na przestrzeni ostatnich dekad widzowie popularnych programów telewizyjnych, kibice sportowi czy miłośnicy muzyki mogli zauważyć wiele spektakularnych metamorfoz swoich ulubieńców i idoli. I nie chodzi o utratę wagi czy zabiegi medycyny estetycznej, lecz o zmiany, które daje się zauważyć wraz z pojawiającym się na twarzy uśmiechem. Przypadki znanych i lubianych, którzy mieli nierówne zęby, diastemy i inne widoczne niedoskonałości i korygowali je ortodontycznie, były i są wciąż bardzo liczne. Dziś nikt już nie kryje się z aparatami, które mają estetyczną formę i wiele wariantów kolorystycznych. Dorosłych pacjentów nie trzeba dziś przekonywać, że w każdym wieku warto zadbać o piękny uśmiech, i że mogą zdecydować się na podjęcie leczenia ortodontycznego. Jeśli zastanawiasz się, czy nie jest za późno na leczenie ortodontyczne, to najczęściej odpowiedź brzmi "nie". Korygować pozycję zębów możemy przez całe życie! Kto jest niezadowolony z ustawienia swoich zębów może z pomocą aparatów stałych dokonać zmian w ich położeniu. Obecnie coraz większą grupę pacjentów w gabinecie stanowią dorośli. To już powszechne, moda na piękny i zdrowy uśmiech na szczęście się rozprzestrzenia! Nie ma granicy wiekowej dla leczenia ortodontycznego. Prężnie rozwijającą się od wielu lat dziedziną jest chirurgia ortognatyczna, dająca dorosłym możliwości dokonania operacyjnie dużych zmiany w budowie i położeniu kości szczęk. Mamy wówczas możliwości praktycznie takie, jak w okresie wzrostu u dzieci.
- Wśród możliwych do rozwiązania problemów ortodontycznych u osób dorosłych, poza wspomnianym wyprostowaniem "krzywych" zębów i uzyskaniem zmian w budowie i pozycji kości szczęk poprzez zespołowe leczenie ortodontyczno-chirurgiczne, mamy leczenie wspomagające leczenie stomatologiczne bądź protetyczne. Jeśli zęby ustawione są w zgryzie urazowym, wypełnienia wykonywane przez stomatologa mogą być poddawane za dużym siłom, a przez to ścierać się przedwcześnie lub wypadać. Stłoczone zęby nie dają dostępu do dokładnego ich oczyszczania, szczególnie w przestrzeniach między zębowych, przez co ułatwiony jest rozwój próchnicy. Nawet wypełnienia wykonane przy nieprawidłowych kontaktach zębów mogą nie poprawić tej sytuacji i próchnica ponownie atakuje niedokładnie oczyszczane miejsca. Podobnie jest z chorobami przyzębia, czyli tkanek otaczających i podtrzymujących zęby (dziąsła, kość). Rozwój stanów zapalnych w przyzębiu jest łatwiejszy w okolicy nieprawidłowo ustawionych zębów. Stąd dla kompleksowego zdrowia jamy ustnej, nie tylko dla kwestii estetycznej, tak ważne jest, by zęby ustawione były prawidłowo. Leczenie ortodontyczne często jest etapem wspomagającym dla pacjentów planujących odbudowy protetyczne. Jeśli w przeszłości pacjent utracił ząb stały, a sąsiadujące z luką zęby przemieściły się w niekorzystny sposób, uniemożliwiając obecnie odbudowę, wówczas aparatem stałym możemy odtworzyć wymaganą ilość przestrzeni. Możliwe jest również uzyskanie poprawnego uszeregowania przed wykonaniem stałej odbudowy estetycznej z pomocą licówek lub koron protetycznych. Leczenie takie nazywamy wspomagającym leczeniem ortodontycznym, gdyż jest ono wówczas etapem w kompleksowym leczeniu stomatologicznym.
- MyORTHO to specjalistyczny, świadczący wysokiej jakości usługi ortodontyczne gabinet stomatologiczny, którego lokalizacją jest Poznań (Winogrady). Dorośli pacjenci ortodontyczni mogą liczyć na szczegółową diagnostykę i kompleksowe oraz efektywne leczenie wad zgryzu i innych problemów stomatologicznych.
-
Aparat zdejmowany
- Aparat zdejmowany (ruchomy) to aparat, który pacjent w dniu oddania przez ortodontę otrzymuje do samodzielnego zakładania. Jest on wykonany indywidualnie dla pacjenta w pracowni technicznej, nie tylko pod względem anatomicznym i funkcjonalnym, lecz także zgodnym z upodobaniem estetycznym pacjenta. Pacjent może zadecydować jaki kolor i wzór będzie miał wykonany dla niego aparat. Pacjent sam zdejmuje i zakłada aparat i użytkuje go według indywidualnie wyznaczonego planu. Efektywność działania aparatu zdejmowanego uzależniona jest od współpracy pacjenta w zakresie jego noszenia. W zależności od wady i potrzeby uzyskania określonych zmian wyznaczona zostaje ilość godzin, przez jaki aparat ten powinien być noszony, aby skorygować występujące nieprawidłowości. Aparaty zdejmowane najczęściej stosowane są do poszerzenia łuków zębowych u dzieci, dzięki czemu uzyskujemy miejsce dla następowego uszeregowania (wyprostowania) pokrzywionych zębów lub do skorygowania dysproporcji w budowie kości szczęk (np. wysunięcie cofniętej kości względem drugiej). To nieprawda, że zdejmowany aparat ortodontyczny na zęby nie działa!! Kluczowym czynnikiem przy każdym leczeniu ortodontycznym jest czas działania siły. Aparaty stałe pozostając w jamie ustnej pacjenta 24 godziny/dobę, mają możliwość szybkiego uzyskania dużych zmian. Jeśli aparaty zdejmowane są tylko wystarczająco długo noszone ich działanie jest równie szybkie. Żaden aparat pozostający w pudełku nie spełni swojego działania.
- Najczęściej stosowanym aparatem służącym do uzyskania poszerzenia łuku zębowego jest płytka Schwarza. Ten stosunkowo prosty aparat przy dobrej współpracy pacjenta pozwala uzyskać dużą rozbudowę łuku zębowego. Jeśli wymagana jest korekta dysproporcji w budowie kości szczęk to najczęściej stosowany jest czynnościowy aparat jednoszczękowy blokowy lub dwuszczękowy Twin block.
- MyORTHO to specjalistyczny, świadczący wysokiej jakości usługi ortodontyczne gabinet stomatologiczny, którego lokalizacją jest Poznań (Winogrady). Pacjenci znajda u nas bogaty wybór aparatów zdejmowanych, dostosowanych nie tylko do potrzeb leczniczych, lecz także zgodnych z ich upodobaniami estetycznymi.
-
Aparat stały
- Aparat stały cienkołukowy to najczęściej stosowany obecnie aparat, dający największe możliwości uzyskania zmian w ustawieniu zębów. Przyklejony jest przez lekarza do zębów (za pomocą materiału podobnego do materiału wypełniającego zęby) na wizycie montażu, na cały okres prowadzonego leczenia. Pacjent nie może samodzielnie zdjąć tego aparatu. Zapewnione jest przez to najlepsze, gdyż całodobowe działanie aparatu, co wpływa na szybkość i efektywność uzyskiwanych ruchów. Konstrukcja aparatu stałego obejmuje elementy przyklejane do zębów zwane zamkami i rurkami. Najważniejszym elementem w aparacie jest łuk ortodontyczny, który to może być przyczepiony do zamków za pomocą kolorowych gumek (ligatury elastyczne) lub też specjalnym zaczepem, będącym częścią składową zamka (tzw. aparat samoligaturujący). Tworzywo, z którego wykonane są zamki może być metalowe (srebrne bądź złote), lub mniej widoczne, przezroczyste (porcelanowe lub kryształowe). Aparat stały estetyczny wykonany z tworzywa przezroczystego (aparat stały porcelanowy czy aparat stały kryształowy) wyrósł na bazie aparatu metalowego z potrzeby pacjentów, aby był mniej widoczny. Dla pacjentów poszukujących aparatu stałego całkowicie niewidocznego powstał aparat językowy (aparat lingwalny). Przyklejany jest on do wewnętrznej (podniebiennej/językowej) powierzchni zębów. Wybór rodzaju aparatu należy do pacjenta.
- Aparaty stałe to także aparaty grubo łukowe, stosowane najczęściej do poszerzenia górnego łuku zębowego. Wykonane są z grubego drutu, aby zapewnić wystarczającą sztywność przy dużych zmianach, do których zostały zaprojektowane. Montowane są do pierścieni na zębach bocznych (trzonowych) od strony podniebiennej. Wśród najczęściej stosowanych wymienić należy łuk podniebienny Goshgarian, aparat bi helix i quad helix, aparat Hyrax, ekspander NiTi (rotator i ekspander).
- MyORTHO to specjalistyczny, świadczący wysokiej jakości usługi ortodontyczne gabinet stomatologiczny, którego lokalizacją jest Poznań (Winogrady). Dorosłym pacjentom ortodontycznym proponujemy leczenie przy użyciu aparatów stałych cienko- i grubołukowych.
-
Aparat utrwalający (retencyjny - retainer)
- W trakcie leczenia ortodontycznego uzyskać możemy bardzo duże zmiany w ustawieniu zębów, ich dopasowaniu, a nawet w ustawieniu względem siebie kości szczęk. Tak duża zmiana wymaga później odpowiedniego podtrzymania, aby tendencja do nawrotu wady nie zniweczyła całej pracy włożonej w przeprowadzone leczenie ortodontyczne. Najważniejsze jest, aby uzyskać takie ustawienie i dopasowanie zębów, w którym wspierałyby się one nawzajem w pozostaniu w danej pozycji. Stąd tak ważnym dla nas etapem jest uzyskanie dobrego, harmonijnego dopasowania zębów, a nie tylko ich uszeregowanie (wyprostowanie). W bezpośrednim okresie po demontażu, tj. zdjęciu aparatów kość znajduje się jeszcze przez kilkanaście tygodni w stanie intensywnej przebudowy (samo zdjęcie aparatu i przerwanie działania siły nie oznacza natychmiastowego przejścia przebudowy kości w stan jak u osoby nigdy nie leczonej ortodontycznie). Stąd też możliwe jest wówczas powstanie zmian w ustawieniu zębów. Zawsze zabezpieczamy uzyskane ustawienie zębów aparatem retencyjnym. Dlaczego czasem słyszymy historie, że u kogoś po leczeniu ortodontycznym, choć początkowo zęby były proste, później stopniowo się pokrzywiły i wróciły do swojego starego ustawienia? Zwykle zabrakło tam dokładnego utrwalenia...
- Wśród dostępnej gamy aparatów utrwalających wyróżnić możemy:
- aparat retencyjny stały (retainer klejony)
zamontowany (przyklejony) trwale do wewnętrznej powierzchni zębów w przednim odcinku łuku zębowego. Najczęściej przyklejony jest do 6 bądź 8 przednich zębów. Jest on całkowicie niewidoczny, po krótkim okresie przyzwyczajenia nie przeszkadza, a co najważniejsze podtrzymuje ustawienie zębów całodobowo. Wykonany jest z fragmentu metalowego drutu lub włókna szklanego (przejrzysty).
- aparat retencyjny zdejmowany (ruchomy)
który to pacjent sam zakłada według indywidualnie wyznaczonego schematu. Aparat taki obejmuje wszystkie zęby w łuku zębowym, tak więc ma możliwość zabezpieczenia większych zmian dokonanych w ustawieniu wszystkich zębów czy zmianie szerokości łuku. Jego skuteczność zależy oczywiście od regularności zakładania przez pacjenta. Aparat pozostający jedynie w pudełku nie spełni swojego zadania w zakresie utrwalania! Najczęściej aparaty te wykonane są z przezroczystego tworzywa, ściśle przylegającego do wszystkich zębów lub z pewnego rodzaju plastiku z drucianymi elementami, przypominając wówczas aparaty dla dzieci. - MyORTHO to specjalistyczny, świadczący wysokiej jakości usługi ortodontyczne gabinet stomatologiczny, którego lokalizacją jest Poznań (Winogrady). Pacjenci mogą u nas liczyć na kompleksowe usługi stomatologiczne i ortodontyczne – od profilaktyki, poprzez diagnozę, leczenie, aż po utrzymanie efektów terapii.
Diagnostyka:
- Specjalistyczna konsultacja ortodontyczna
- Wyciski, zdjęcia diagnostyczne
- Opracowanie indywidualnego planu leczenia
Aparaty stałe:
- Aparat stały cienkołukowy metalowy, zamki srebrne
- Aparat stały cienkołukowy metalowy, zamki złote
- Aparat stały cienkołukowy estetyczny, zamki porcelanowe
- Aparat stały cienkołukowy estetyczny, zamki kryształowe
- Aparat stały cienkołukowy samoligaturujący metalowy, zamki srebrne
- Aparat stały cienkołukowy samoligaturujący estetyczny, zamki porcelanowe
- Aparat stały cienkołukowy językowy (lingwalny), zamki złote, system Incognito
- Aparat stały grubołukowy - łuk podniebienny
- Aparat stały grubołukowy - bihelix, quadhelix
- Aparat stały grubołukowy - ekspandery NiTi
- Aparat stały grubołukowy - aparaty ze śrubą hyrax
- Aparat do wysuwania żuchwy
- Utrzymywacz przestrzeni
Aparaty zdejmowane:
- Płytka Schwarza
- Aparat blokowy
- Aparat Twin Block
- Aligner - przezroczyste nakładki - TwinAligner (Orthocaps)
Wyciągi zewnątrzustne:
- Headgear
- Maska twarzowa
Leczenie retencyjne:
- Demontaż aparatów stałych
- Stały aparat retencyjny, drut metalowy
- Stały aparat retencyjny, włókno szklane
- Zdejmowany aparat retencyjny, termoformowalny
- Zdejmowany aparat retencyjny, płytka Hawley'a