Ładowanie strony...
Usługi ortodontyczne i stomatologiczne w Poznaniu

Aparaty ortodontyczne – ceny i rodzaje

ortodonta poznań wybielanie zębów

Zakładając aparat na zęby, musimy uzbroić się w cierpliwość. Leczenie ortodontyczne jest stosunkowo długie i kosztowne, ale również skuteczne. Na skorygowanie wad zgryzu coraz częściej decydują się dorośli pacjenci marzący o pięknym uśmiechu. Ogromną zaletą nowoczesnego leczenia nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej jest jego „automatyczność” – osoba nosząca aparat nie musi wykonywać żadnych ćwiczeń czy samodzielnie regulować aparatu. Na przestrzeni lat technologia stosowana przez specjalistów została mocno udoskonalona, co znacząco zmniejsza dyskomfort odczuwany podczas kuracji. Średni czas leczenia oraz poniesione koszty uzależnione są od rodzaju aparatu. Czym charakteryzuje się dany aparat ortodontyczny? Cena, skuteczność i czas leczenia – wszystko to, co powinieneś wiedzieć o leczeniu wad zgryzu, stłoczenia i innych wad, znajdziesz w naszym artykule!

Ruchomy aparat ortodontyczny – cena i charakterystyka

ortodonta poznań gabinet specjalistyczny

U młodzieży i dzieci po siódmym roku życia często stosowane są aparaty ruchome. Ich zadaniem jest skorygowanie mniej zaawansowanych wad, takich jak nieprawidłowy kształt szczęki czy stłoczenie zębów. U młodszych pacjentów noszenie aparatu ruchomego może korzystnie wpłynąć na wzrost szczęki, zapobiegając rozwojowi wad zgryzu. Tego typu aparaty wykonywane są na zamówienie z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb. Wśród aparatów zdejmowanych wyodrębnić możemy trzy główne typy:


  • płytkę Schwarza,
  • czynnościowy aparat jednoszczękowy blokowy,
  • aparat dwuszczękowy Twin Block.

Pierwszy typ aparatu umożliwia poszerzenie łuku zębowego. Dwa kolejne wykorzystywane są przede wszystkim do korygowania dysproporcji w budowie kości szczęk. Co ważne, na efektywność leczenia ogromny wpływ ma sam pacjent. Rezultaty kuracji w dużej mierze zależą od systematyczności i ilości godzin, podczas których aparat znajduje się w jamie ustnej. Jeśli pacjent stosuje się do zaleceń lekarza, po zakończonym leczeniu będzie mógł cieszyć się równymi, pięknymi zębami. Ile kosztuje ruchomy aparat ortodontyczny? Ceny leczenia uzależnione są w tym przypadku przede wszystkim od wady uzębienia, a tym samym złożoności samego aparatu, zazwyczaj jednak zaczynają się od 500 zł.

Stały aparat ortodontyczny

Kolejną grupą aparatów ortodontycznych są aparaty umieszczane w jamie ustnej pacjenta na określony czas, bez możliwości ich wyciągnięcia. Długość leczenia wynosi zazwyczaj 2 lata. W przypadku mniejszej wady może ulec skróceniu, a u pacjentów ze zdiagnozowanymi poważnymi wadami – wydłużeniu. Ze względu na brak możliwości przerwania korekcji rezultaty są szybko widoczne. Leczenie ortodontyczne dzieli się na kilka etapów: pobranie wycisków, wykonanie fotografii i gromadzenie rentgenodiagnostyki, stworzenie i omówienie planu leczenia, wykonanie aparatu, montaż aparatu na zębach, wizyty kontrolne, demontaż aparatu, przejście w fazę utrwalania. Osoby mające założony aparat stały muszą regularnie odwiedzać gabinet lekarski w celu wyregulowania aparatu, który, ze względu na zmieniające się ustawienie zębów, traci swoją skuteczność. Co ważne, zdjęcie aparatu nie oznacza końca procesu. Na ostatniej wizycie wieńczącej najważniejszą, główną część leczenia pacjent otrzymuje aparat utrwalający (retencyjny/retainer), który ma na celu podtrzymanie uzyskanych rezultatów. Po zakończonej kuracji wraz z lekarzem należy monitorować stabilność zmian.


Kontakt
Gabinet Stomatologiczno Ortodontyczny
Adres: ul. Słowiańska 32/8, 61-664 Poznań
Telefon: +48 502 788 884
Email: gabinet@myortho.com.pl
Tworzymy uśmiech z pasją...
+48 502 788 884